Porady
żywopłot – od czego zacząć?
jak posadzić?
jaki cis wybrać?
żywopłot
Większość z nas decyduje się na posadzenie żywopłotu z czysto praktycznych względów takich jak ochrona przed ruchem ulicznym, samochodami, pieszymi a także przed sąsiadami. Nie zapominajmy jednak, że dobrze dobrany, a przede wszystkim zadbany żywopłot potrafi nadać piękny styl naszemu ogrodowi.
Na samym początku musimy zadać sobie pytanie czego my sami oczekujemy od naszego żywopłotu. Czy chcemy żywopłot liściasty, który rośnie zwarcie i dość szybko, ale wymagający większego nakładu pracy w ciągu roku, czy też chcemy żywopłot iglasty, który pozwoli przez cały rok cieszyć się piękną ścianą zieleni.
Regularne przycinanie roślin zapewni w przyszłości zwartą i gęstą formę żywopłotu. Rośliny reagują na przeprowadzony zabieg szybkim rozkrzewianiem się i bujnym wzrostem. Krzewy przycinamy już w pierwszym roku po posadzeniu co najmniej po kilka cm z każdej strony. Cięcie powinno być systematyczne, od momentu założenia żywopłotu, dzięki czemu nie ma konieczności drastycznych cięć sięgających starego drewna, po których rośliny ciężko się regenerują. Drastyczne cięcie często prowadzi to do pojawiania się luk w żywopłocie. Cisy przycinamy na przełomie czerwca i lipca formując w pożądaną formę. Jeśli żywopłot w ciągu lata mocno przybrał na objętości możemy zabieg powtórzyć wczesną wiosną kiedy jeszcze nie rozpoczęła się wegetacja.
Cisy są jednym z lepszych gatunków roślin, z których możemy otrzymać naprawdę piękne formy żywopłotu. Aby uzyskać naprawdę zadowalający nas efekt konieczne jest przestrzeganie kilku ważnych zasad:
Odległości pomiędzy kolejnymi sadzonkami nie powinny być większe jak 30-35 cm, tzn. przyjmuje się, iż na 1 metr bieżący żywopłotu sadzi się od 3-5 roślin nasadzeniowych. W przypadku zastosowania większych odległości krzewy połączą się w późniejszym czasie. Wtedy trzeba się uzbroić w cierpliwość aby żywopłot pełnił swoją szczelną funkcję.
Zwiększona troska o pielęgnację żywopłotu w początkowej fazie jego wzrostu, tzn. systematyczne podlewanie i nawożenie.
Podłoże przeznaczone pod żywopłot które jest mało przesiąkliwe należy przekopać i wymieszać z torfem lub z żyzną glebą na szerokości co najmniej 50cm. Aby poprawić filtrowanie podłoża stosuje się domieszką piasku. W ekstremalnych przypadkach gdy mamy problem z pozbyciem się nadmiaru wody wskazane jest zastosowanie drenażu z rur pcv.
Jaki cis na żywopłot?
Najczęściej stosowane odmiany roślin iglastych jakie oferujemy na żywopłot to: cis pośredni hicksii, cis pośredni hillii i itp.